Film dokumentalny
Produkcja: Polska, 2000 Barwny. 49 min.



Fascynująca, opowieść profesora Tadeusza Chrzanowskiego, wprowadza nas w atmosferę średniowiecznego Krakowa i przybliża związaną z tą epoką wspaniałą sztukę gotyku. To sztuka przede wszystkim sakralna, z dominującą rolą architektury o znakomitych proporcjach i harmonii, kościoły o strzelistych wieżach, ostrych łukach, żebrowych sklepieniach i świetlistych witrażach. Niejednemu z oglądających film, wydaje się, że zna zabytki Krakowa, będzie zdumiony i zaskoczony szeregiem informacji, obok, których przechodził obojętnie. Profesor Tadeusz Chrzanowski wskazuje na kościoły franciszkanów i dominikanów, katedrę na Wawelu, kościół Bożego Ciała na Kazimierzu, zespół klasztoru augustianów z kościołem pod wezwaniem św. Katarzyny i najznakomitszy przykład XIV-wiecznej architektury Krakowa - bazylikę Mariacką, z jej ołtarzem głównym, dziełem Wita Stwosza, stanowiącym apogeum rzeźby późnogotyckiej. Pochylamy się nad pomnikami nagrobnymi władców na Wawelu, a wśród nich najwspanialszym, wykonanym przez Wita Stwosza i jego współpracownika, poświęconym Kazimierzowi Jagiellończykowi. Ten średniowieczny Kraków - stolica wielkiego państwa, centrum handlu międzynarodowego, ośrodek kultury i ważny ośrodek życia naukowego budzi w nas słuszną dumę i przekonanie o odwiecznej przynależności do europejskiej cywilizacji i o znaczącym w niej miejscu.

 

Film dokumentalny
Produkcja: Polska, 1994 Barwny. 49 min.



Film odsłania kolejne epoki królewskiego miasta Krakowa. Formuła filmu, jako niespieszny spacer poprzez barokowy Kraków w towarzystwie wybitnego znawcy, eksperta ds. baroku przy Radzie Europy, prezesa Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, prof. dr hab. Tadeusza Chrzanowskiego. Jego swobodnej opowieści oddano czasy, miasto, ludzi i dzieła. W takt słowa kamera odkrywa powietrzne perspektywy Krakowa i najbliższych okolic, schodzi do wybranych obiektów i analizuje ich zewnętrzne i wewnętrzne szczegóły. W nastrój baroku wprowadza nas też oryginalna muzyka barokowa dawnych mistrzów polskich, perfekcyjnie wykonana przez zespół muzyki dawnej "Fiori Musicali" pod kierunkiem Zygmunta Kaczmarskiego. Wykonany z ogromnym pietyzmem i znajomością tematu film, pozwala na wydobycie niepowtarzalnych wartości zabytków Krakowa.

Film dokumentalny
Produkcja: Polska, 2000 Barwny. 49 min.

Po zabytkowym Krakowie profesor Tadeusz Chrzanowski wprowadza nas tym razem w świat renesansu i manieryzmu. Krakowski renesans rodził się przede wszystkim na królewskim dworze Jagiellonów. Osiągnął swoje apogeum za panowania Zygmunta Starego. To po jego wstąpieniu na tron rozpoczął się okres przebudowy zamku wawelskiego na wielką renesansową rezydencję z jej przepięknymi krużgankami, "Salą pod głowami", bogatymi fryzami w większości reprezentacyjnych sal, kamiennymi portalami. Kaplica Zygmuntowska z królewskimi nagrobkami i srebrnym ołtarzem wzbogaca wawelską katedrę, tak jak i ogromny dzwon, zwany dzwonem Zygmunta, który podziwiamy na katedralnej wieży. W dobie renesansu rozkwitały właściwie wszystkie gałęzie sztuki, w tym malarstwo miniatorskie /Kodeks Behema/, portretowe /portrety biskupów/, zaś po następcy Zygmunta Starego - Zygmuncie Auguście pozostała wspaniała kolekcja arrasów. Krakowski renesans to także Sukiennice z ich przepiękną attyką, to kamienice: Bonerowska, Dziekańska, Prałatówka, to kaplica Myszkowskich przy kościele dominikanów i wiele jeszcze innych dzieł - świadków złotego wieku - wspaniałych kart naszej historii i dzieł sztuki, które mogą być przedmiotem jakże słusznej narodowej dumy.



Kraków 1999


Kraków 1920



Budowa Kopca Piłsudskiego


Straż pożarna 1934

 


Klasztor Kamedułów na Bielanach

 


Kraków w 1928 roku

 


Król kurkowy

 


Szlakiem tradycji (brak głosu)

 


Lajkonik

 


Biblioteka Jagiellońska



Szopki krakowskie

 



Pamiętnik Krakowa

           
             
                   Park im. Henryka Jordana